Pytania? Zadzwoń ! +48 667 942 464

Od koloru do wyboru

11/03/2013
Autor: Natalie

Dobór kolorystyki  jest jednym z najważniejszych aspektów każdego projektu.
Nie każdy projektant posiada dar tworzenia estetycznego i zgranego schematu kolorystycznego. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z koła barw.


Koło barw jest graficznym modelem obrazującym zasady mieszania się kolorów i prezentuje widmo ciągłe światła białego, w którym kolor fioletowy płynnie przechodzi po okręgu w kolor czerwony (promieniowanie widzialne od najkrótszej do najdłuższej długości fali). Barwa zmienia się w taki sposób, że pomiędzy barwami podstawowymi znajdują się kolory podobne, a naprzeciwko najbardziej kontrastowe barwy. Położenie kolorów względem siebie determinuje ich odbiór przez człowieka. Jako harmonijne odbierane są kombinacje kolorów leżących naprzeciwko siebie w kole barw. Współgrać ze sobą będą również kombinacje trzech kolorów, położonych w równej odległości od siebie, tworzące trójkąt oraz analogicznie - cztery kolory tworzące kwadrat (czyli dwie pary kolorów leżących naprzeciwko siebie). Dawniej korzystano z gotowych wydrukowanych kół barwnych, jednak korzystanie z takiego rozwiązania z czasem stało się nieco problematyczne i czasochłonne.

Adobe Kuler

Obecnie świat idzie do przodu, a wraz z nim technologie, które jeszcze bardziej ułatwiają nam życie. W tym przypadku rękę do projektantów wyciąga Kuler – członek rodziny produktów - Adobe. Kuler jest aplikacją działającą niezależnie lub jako rozszerzenie sztandarowych programów ze stajni Adobe - znajdziemy ją m.in. w Photoshopie i llustratorze.
Program pozwala użytkownikowi na dynamiczne i proste tworzenie oraz przeglądanie gotowych już zestawów kolorystycznych, które można wykorzystać np. przy tworzeniu grafiki stron internetowych, czy materiałów do druku. Program posługuje się standardowymi przestrzeniami koloru – do wykorzystania mamy zestawienia kolorów z  palet barw CMYK, RGB, LAB, HEX, HSV. W Kulerze znajdziemy sześć podstawowych schematów barwnych: analogiczny, monochromatyczny, dopełniający, triada oraz mieszany. 

BARWY ANALOGICZNE

Paleta barw analogicznych zbudowana jest z kolorów, które sąsiadują ze sobą na kole barw. Możliwe jest rozszerzenie zakresu barw analogicznych, jednak nie należy rozciągać go na więcej, niż 1/3 powierzchni koła.

BARWY MONOCHROMATYCZNE

Monochromatyczny schemat barw tworzy jeden kolor wraz z jego nasyceniem, odcieniami i tintami. Na paletę składają się zatem kolory ułożone na jednej linii biegnącej od środka do krawędzi koła. Zestawienie monochromatyczne wcale nie musi być nudne i szarobure. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie kolorów z palety monochromatycznej z kolorem intensywnym i bardzo kontrastowym np. szarości z intensywnymi odcieniami żółtego, jaskrawą zielenią czy różem.

PALETA BARW UZUPEŁNIAJĄCYCH

Paleta barw uzupełniających składa się z dwóch kolorów leżących naprzeciw siebie na kole barw i ich odcieni oraz tint. Projekty wykonane w tym zestawieniu kolorystycznym  są odważne i wyraziste. Decydując się na ten schemat musimy mieć na uwadze fakt, że czasami dobrane przez nas kolory w tej palecie mogą być zbyt rażące i nieprzyjemne dla oka zwłaszcza wtedy, kiedy wybierzemy kolory leżące na krawędziach koła.

PALETA BARW TRIADA

W palecie Triada trzy kolory umieszczone są od siebie w takiej samej odległości na kole barw, układając się w wierzchołki trókąta równobocznego.

PALETA MIESZANA

Zestawienie kolorów w tej palecie dobierane są cztery barwy leżące na jednej połowie koła.

PALETA CIENI

W palecie cieni schemat barw jest bardzo podobny do monochromatycznego, tutaj jednak kolory różnią się między sobą jedynie tintami i odcieniami, zachowując stałe nasycenie.

 

Na stronie internetowej Kulera możemy wygodnie przeglądać i sortować najwyżej ocenione, czy też najbardziej popularne schematy. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z setek gotowych już zestawień barwnych. Jeśli nie mamy czasu bądź chęci na wyszukiwanie schematu spośród tysięcy gotowych kompozycji barwnych, możemy stworzyć własną w bardzo szybkim czasie. Do stworzenia nowej palety kolorystycznej służy bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze panel użytkownika. Adobe Kuler umożliwia nam pobranie stworzonej przez nas palety barwnej na dysk twardy. Pliki zapisywane są z rozszerzeniem *.ase, które umożliwia wczytanie gotowych palet do programów graficznych Adobe.
Dodatkowo Adobe stworzył także aplikację Kulera do pobrania na nasz komputer, dzięki której będziemy mogli na bieżąco przeglądać nowo dodane palety barw oraz tworzyć swoje własne, bez konieczności odwiedzania strony internetowej Kulera.

Ilustracje pochodzą z oficjalnej strony aplikacji Adobe Kuler https://kuler.adobe.com/