Pytania? Zadzwoń ! +48 667 942 464

Zdobądź odznakę z Mozillą

19/03/2013
Autor: Edita
Mozilla wprowadza Open Badges - projekt dzięki któremu, każdy będzie mógł uzyskać formalne rozpoznanie umiejętności nabytych online i offline.

Tradycyjne certyfikaty i stopnie naukowe nie oddają w pełni przekroju umiejętności jakimi dysponujemy. Open Bagde ma ułatwiać rozpoznanie i identyfikację indywidualnych cech i umiejętności, np. aby z góry nie szufladkować kogoś z wykształceniem technicznym – taka osoba może świetnie pisać, a osoba z wykształceniem artystycznym może być znakomita w zarządzaniu.

Projekt ma na celu akredytację umiejętności i edukacji na miarę XXI wieku. Pomysł narodził się w Stanach gdzie dostęp do szkolnictwa na wysokim poziomie nie jest tak powszechny jak w Polsce. Współczesny świat wymaga od nas nabywania coraz to nowych umiejętności, które zdobywamy raczej w praktyce niż w szkolnej ławce. Rozwijając swoje zainteresowania i ambicje – za pośrednictwem oprogramowania  Open Badges, które dostarcza specyfikacje i interfejsy dla dostawców odznak, można kolekcjonować trofea z różnych witryn, kursów czy szkoleń i upubliczniać je wedle potrzeb. Dzięki temu oceniani będziemy tylko na podstawie faktycznych, zdobytych w Sieci osiągnięć, a w przyszłości odznaki Open Badges przyczynią się do tworzenia porównywalnych internetowych profili reputacji, na podstawie których będzie można ocenić faktyczne kompetencje i umiejętności i prezentować je potencjalnym pracodawcom, szkołom i społecznościom.

„Learning today happens everywhere”

W Sieci jest coraz więcej miejsc, które oferują różne kursy, np. HTML z Mozillą czy CodeAcademy.org - serwis gdzie można nauczyć się różnych technologii webowych, a za rozwiązywanie zadań z JavaScriptu czy CSS serwis przyznaje swoje odznaki. Sceptycy powiedzą zapewne, że to pomysł zbędny – że to wszystko możemy przecież zawrzeć w CV, pomysł jednak ma swoje źródło ...w grach komputerowych, gdzie gracz za swoje osiągnięcia zbiera przeróżne odznaki, pozostając przy tym anonimowym. I rzeczywiście chodzi tu właśnie o „sieciowe” osiągnięcia, na podstawie których budujemy swoją reputację on-line.


Motywacja i gratyfikacja

Przyznawanie odznak, np. za zaangażowany udział w projektach może pozytywnie motywować pracowników firmy. Kolekcja wyróżnień to duma dla ich posiadacza, kalendarz osiągnięć, dzięki któremu zilustrowany jest rozwój danej osoby. Informacje te można udostępnić w wielu miejscach w Sieci – na swoim profilu LikenIn czy Facebook. Tak działa aplikacja PropsToYou (PTY) – jest to narzędzie do zarządzania projektami, przypominające o zadaniach do wykonania i terminie. Dodatkowo PTY umożliwia przyznanie plakietki za każde ukończone zadanie, każdemu członkowi zespołu. Przyznawane są punkty, punkty za mentoring – czyli pomaganie innym oraz nagrody. Przy czym istotnym jest tu mechanizm dostrzegania unikalnych umiejętności poszczególnych pracowników, dzięki czemu w przyszłości na podstawie punktów i odznak można bardziej efektywnie rozdzielać poszczególne zadania, a pracownicy poczują się docenieni. A zdobywanie odznak będzie dla nich jak zastrzyk pozytywnej energii. Brzmi świetnie, prawda?

Aktualnie politykę Open Badges przyjęło ponad 30 firm i instytucji, głównie ze Stanów. Lista ciągle się powiększa, ciekawe tylko kiedy Open Badges dotrą do Polskich instytucji.

Więcej informacji o tym jak zdobywać odznaki i kto je przyznaje na oficjalnej stronie projektu http://openbadges.org/